Nowa strona www Fundacji Sedlaka

Szanowni Państwo, wraz z koniecznością przeniesienia życia do sfery on-line, Fundacja Sedlaka przygotowuje dla Państwa nową stronę www. Opracowujemy materiały, które jeszcze nie ujrzały...

Fundacja im. Księdza Profesora Włodzimierza Sedlaka

„Na początku była informacja”. Fundacja na konferencji NEW.

W Jastrzębiej Górze 11-14.czerwca 2009 odbyła się Konferencja Chrześcijańskiego Forum Pracowników Nauki  NEW (Nauka-Etyka-Wiara). Hasłem przewodnim Konferencji  było: „Na początku była informacja”.

http://www.chfpn.pl/index/

Sympatyk Fundacji dr inż. Andrzej Szelmanowski (Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Warszawa) przedstawił referat „Istota i rola informacji w bioelektronicznej teorii świadomości ks. prof. Włodzimierza Sedlaka.

„(…)  Badanie przez rozum człowieka (i przez nauki przyrodnicze) sfery świadomości człowieka i formułowanie koncepcji co do jej istoty (m.in. choćby w postaci wymienionej wcześniej  bioelektronicznej świadomości ks.prof. W. Sedlaka) oznacza, że nauka weszła już w dziedzinę, która nie tak dawno była zarezerwowana tylko dla teologii i religii (…)”

(…) Wydaje się więc, że obecnym szczególnym zadaniem dla teologów jest odniesienie się do technicznie realizowanego problemu budowy sztucznej inteligencji w wersji silnej, czyli urządzeń uzyskujących właściwość świadomości maszynowej.  Wiadomo już, że podstawą działania takich „maszyn” jest informacja, co dobitnie podkreśla w swoim wykładzie prof. W. Gitt. Wskazał on też Boga jako Nadawcę wszelkiej informacji. Czy zatem w ramach implikacji teologicznych przedstawionych wyżej koncepcji zasadnym byłoby nowe rozważenie słów: „Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga i Bogiem było Słowo”- np. w postaci „Na początku była  Informacja,  a Informacja była u Boga i Bogiem była Informacja” ?

Cytaty pochodzą z wykładu Szelmanowskiego. Zachęcamy do  rozważań na temat postawionej przez dr tezy.

http://chfpn.pl/files/?id_plik=409

Ogromne wrażenie wywarło na nas szerokie spektrum tematyczne.

Aleksandra Pitra i Tomasz Paszkowski- Skarbnik i sympatyk Fundacji im.ks.prof. Włodzimierza Sedlaka w Krzeczynie.

Dr inż. Andrzej Szelmanowski podczas przedstawiania referatu.

This entry was posted in Bez kategorii. Bookmark the permalink.