W dniu 23 czerwca 2017 roku przy Rybaczówce w Dębkach odbył się happening pt. „Ścinanie Kani” nawiązujący do pradawnego kaszubskiego obrzędu realizowanego w noc świętojańską. Wydarzenie w przestrzeni publicznej w Dębkach było połączeniem wielu dziedzin sztuki: muzyka, malarstwo, teatr i performance z wykorzystaniem elementów symboliki i obrzędowości kaszubskiej.
W happeningu wystąpili kaszubscy artyści: Teatr ZYMK i Młodi Kaszebi w reżyserii Adama Hebla, Chór LUTNIA z Luzina pod dyrekcją Tomasza Fopke, Jakub Klemensiewicz – klarnecista. Niemym wsparciem happening otoczyła airsoftowa grupa 10th Shadows. Tematem sztuki była rzeczywistość postapokaliptyczna, wydarzająca się w niedalekiej przyszłości (po wojnie jądrowej, 2027), z odniesieniem do literatury Kaszub – twórczości Jana Drzeżdżona oraz kolorów używanych w tradycji zdobniczej regionu.
Organizatorzy przewidzieli możliwość zaangażowania widzów: lokalnej ludności oraz turystów do udziału w happeningu – podział ról, uczestnictwo w pochodzie, możliwość gry na kaszubskich instrumentach, śpiewy ad libitum oraz malowanie aktorów, dzięki czemu wydarzenie było interaktywne. Kanię symbolizowało 20-metrowe płótno zdobione wzorem haftu kaszubskiego, malowane przez uczniów: Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Żarnowcu, wychowanków Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Kłaninie, Samorządowej Szkoły Podstawowej w Bolszewie, pod okiem artysty malarza Przemysława Olczaka.
Już po raz drugi w historii kania została uniewinniona.
„Ścinanie Kani” spotkało się z dużym zainteresowaniem turystów oraz członków Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, dla których wydarzenie w Dębkach było jednym z puntów wycieczki podczas pobytu na Kaszubach.
Organizator: Fundacja Sedlaka, przy wsparciu: Krokowskiego Centrum Kultury w Krokowej, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie
Happening „Ścinanie Kani” dofinansowano ze środków Gminy Krokowa. Warsztaty plastyczne i teatralne przygotowujące do realizacji happeningu dofinansowano ze środków pozostających w dyspozycji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna.
Foto: Piotr Kanigowski
Pełna dokumentacja zdjęciowa: https://www.facebook.com/pg/Fundacja.Sedlaka/photos/?tab=album&album_id=838045459681021
Relacja TV Bałtycka: http://telewizjabaltycka.pl/
Relacja TV TTM: http://www.telewizjattm.pl/dzien/2017-06-27/43118-scieli-kanie-na-sobotce.html?play=on
Relacja Radio Kaszebe zapowiedzi: http://radiokaszebe.pl/noc-
Relacja Radio Kaszebe z przygotowań: http://radiokaszebe.pl/w-dabekach-oni-rocza-na-scynanie-kanie/