Nowa strona www Fundacji Sedlaka

Szanowni Państwo, wraz z koniecznością przeniesienia życia do sfery on-line, Fundacja Sedlaka przygotowuje dla Państwa nową stronę www. Opracowujemy materiały, które jeszcze nie ujrzały...

Fundacja im. Księdza Profesora Włodzimierza Sedlaka

Ścinanie Kani 2017

W dniu 23 czerwca 2017 roku przy Rybaczówce w Dębkach odbył się happening pt. „Ścinanie Kani” nawiązujący do pradawnego kaszubskiego obrzędu realizowanego w noc świętojańską. Wydarzenie w przestrzeni publicznej w Dębkach było połączeniem wielu dziedzin sztuki: muzyka, malarstwo, teatr i performance z wykorzystaniem elementów symboliki i obrzędowości kaszubskiej.

W happeningu wystąpili kaszubscy artyści: Teatr ZYMK i Młodi Kaszebi w reżyserii Adama Hebla, Chór LUTNIA z Luzina pod dyrekcją Tomasza Fopke, Jakub Klemensiewicz – klarnecista. Niemym wsparciem happening otoczyła airsoftowa grupa 10th Shadows. Tematem sztuki była rzeczywistość postapokaliptyczna, wydarzająca się w niedalekiej przyszłości (po wojnie jądrowej, 2027), z odniesieniem do literatury Kaszub – twórczości Jana Drzeżdżona oraz kolorów używanych w tradycji zdobniczej regionu.
Organizatorzy przewidzieli możliwość zaangażowania widzów: lokalnej ludności oraz turystów do udziału w happeningu – podział ról, uczestnictwo w pochodzie, możliwość gry na kaszubskich instrumentach, śpiewy ad libitum oraz malowanie aktorów, dzięki czemu wydarzenie było interaktywne. 
Kanię symbolizowało 20-metrowe płótno zdobione wzorem haftu kaszubskiego, malowane przez uczniów: Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Żarnowcu, wychowanków Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Kłaninie, Samorządowej Szkoły Podstawowej w Bolszewie, pod okiem artysty malarza Przemysława Olczaka.

Już po raz drugi w historii kania została uniewinniona.

„Ścinanie Kani” spotkało się z dużym zainteresowaniem turystów oraz członków Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, dla których wydarzenie w Dębkach było jednym z puntów wycieczki podczas pobytu na Kaszubach.

Organizator: Fundacja Sedlaka, przy wsparciu: Krokowskiego Centrum Kultury w Krokowej, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie
Happening „Ścinanie Kani” dofinansowano ze środków Gminy Krokowa. Warsztaty plastyczne i teatralne przygotowujące do realizacji happeningu dofinansowano ze środków pozostających w dyspozycji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna.

aKania (132)

aKania (17)

aKania (125)

aKania (197)

aKania (50)

Foto: Piotr Kanigowski

Pełna dokumentacja zdjęciowa: https://www.facebook.com/pg/Fundacja.Sedlaka/photos/?tab=album&album_id=838045459681021

Relacja TV Bałtycka: http://telewizjabaltycka.pl/scinanie-kani-po-raz-pierwszy-w-debkach/

Relacja TV TTM: http://www.telewizjattm.pl/dzien/2017-06-27/43118-scieli-kanie-na-sobotce.html?play=on

Relacja Radio Kaszebe zapowiedzi: http://radiokaszebe.pl/noc-swietojanska-to-na-kaszubach-scinanie-kani/

Relacja Radio Kaszebe z przygotowań: http://radiokaszebe.pl/w-dabekach-oni-rocza-na-scynanie-kanie/

Ścinanie kani -1

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.