Nowa strona www Fundacji Sedlaka

Szanowni Państwo, wraz z koniecznością przeniesienia życia do sfery on-line, Fundacja Sedlaka przygotowuje dla Państwa nową stronę www. Opracowujemy materiały, które jeszcze nie ujrzały...

Fundacja im. Księdza Profesora Włodzimierza Sedlaka

Fukushima: Pokrywa Słońca 太陽の蓋 – pokaz | spotkanie z producentem

21 sierpnia 2016 r., godz. 16.00, kino Nowe Horyzonty , Wrocław

POKAZ FILMU | SPOTKANIE Z PRODUCENTEM Tamiyoshi Tachibana – San

oraz GOŚĆMI SPECJALNYMI: Radosław Gawlik, Martina Faseler, Dariusz Szwed, Arkadiusz Podniesiński, Bogusław Domaszewski, s. Kazimiera Wawrzynów

PROWADZENIE: Aleksandra Pitra, TŁUMACZENIE: Kazuyoshi Tsuyukusa

realacja video: https://www.youtube.com/watch?v=OoCvuwcJCMQ&t=2s

debate

Film z wydarzenia: https://www.youtube.com/watch?v=OoCvuwcJCMQ&t=4s

Europejska premiera japońskiego filmu ‚Pokrywa Słońca. Fukushima’ oraz spotkanie z producentem Tamiyoshi Tachibana- san i zaproszonymi gośćmi:
siostra Kazimiera Wawrzynów (Papieski Wydział Teologiczny)
Radosław Gawlik (EKO-Unia, Partia Zieloni),
Dariusz Szwed (Zielony Instytut),
Arkadiusz Podniesinski (www.podniesinski.pl)
Bogusław Domaszewski (ekspertyzy środowiskowe)
Spotkanie poprowadziła Aleksandra Pitra, a z japońskiego tłumaczył Kazuyoshi Tsuyukusa

Podczas spotkania oświetlały nas dzieła sztuki – platońskie struktury świetlne Cosimple by Wlostowska oraz prezentowane były zdjęcia ’5 lat po Fukushimie’ Arkadiusza Podniesińskiego.

Dziękujemy wymienionym za wsparcie inicjatywy, wszystkim obecnym za liczne przybycie, a Nowym Horyzontom za wspaniałe przyjęcie w gmachu reprezentującym Wrocław jako Europejską Stolicę Kultury.
Organizator: Fundacja Sedlaka

Zdjęcia: Tomasz Pryjma, Maciej Biberstein

映画「太陽の蓋・福島」の欧州初上映、製作者橘 民義 様との質疑応答や特別招待客との集いはポーランド、ブロツワフ市の「Nowe Horyzonty」(直訳では新たな地平線、意味としては「新たな物事の味方」)映画館で2016年8月21日16:00時から開催されました。
特別招待客は
1. Kazimiera Wawrzynów(カジミエラ・ヴァヴジヌフ)カトリックシスター(修道女)兼ローマ法神学部教授
2. Radosław Gawlik(ラドスワフ・ガブリック)元環境副大臣、エコ連合・緑の党
3. Dariusz Szwed(ダリウッシュ・シュフェッド)緑の研究所設立者・所長、緑の党
4. Arkadiusz Podniesiński(アルカディウッシュ・ポドニエシンスキ)www.podniesinski.pl チェルノブイリ原発と福島原発を取材し、写真でそれぞれの史実を伝える。
5. Bogusław Domaszewski(ボグスワフ・ドマシェフスキ)環境調査
このイベントの主催は「セドラック教授の財団法人。司会は財団の副会長 Aleksandra Pitra(アレクサンドラ・ピトラ)。通訳は露草和賛(つゆくさ・かずよし)
上映後、質疑応答の場所を照らしていた、プラトンの黄金比率に基づいてデザインされた、照明は Agnieszka Włostowska(アグニエシュカ・ヴヲストフスカ)博士兼ブロツワフ人文大学学長が考案・政策されました。
質疑応答の間に「事故5年後の福島」という題材の上記ポドニエシンスキ様の写真集も紹介されていました。
多数ご来館してくださいました皆様に、支援してくださった皆様に、そして、今年欧州の文化首都を務めるブロツワフ市を代表して、上映を可能にした映画館に深くお礼を申し上げます。
セッドラク財団法人
(写真:Tomasz Pryjma(トマッシュ・プリイマ)と Maciej Biberstein(マチェイ・ビベルシュタイン

str 1 PLAKAT 2 str OPIS

trailer: https://www.youtube.com/watch?v=ewMezmcazsM&feature=youtu.be

Fukushima: Pokrywa słońca
Fukushima, 11 marca 2011

Czy tego dnia media dostarczyły Japończykom wszystkie fakty?
Dlaczego obywatele Japonii byli tak bezsilni wobec kryzysu atomowego?

11 marca 2011 roku Japonia doświadczyła największego kataklizmu od 140 lat. Wielka fala tsunami wdarła się na ląd, powodując zniszczenia w elektrowni jądrowej Fukushima i doprowadzając do najdroższej katastrofy naturalnej w historii kraju. Do atmosfery zostały uwolnione duże ilości materiału radioaktywnego, a promieniowanie na terenie elektrowni wzrosło ośmiokrotnie i zaczęło zagrażać reszcie świata.
Od katastrofy minęło kilka lat. W tym czasie pojawiło się na jej temat wiele książek, artykułów, raportów. Wydawało się, że okoliczności kryzysu są stopniowo wyjaśniane. Tymczasem publikacje okazały się taktycznym posunięciem, które miało na celu pogrzebanie problemu – Japończycy mieli o wszystkim zapomnieć.Film relacjonuje pięć krytycznych dni po wielkim trzęsieniu ziemi oraz wybuchach w elektrowni jądrowej w Fukushimie z perspektywy biura szefa rządu. Bada napiętą i pełną emocji sytuację w obliczu chaosu i dezinformacji. Ukazuje kontrastujące postawy dziennikarzy i polityków. Dokumentalny charakter filmu przybliża tragedię mieszkańców ewakuowanych z okolic Fukushimy oraz zdezorientowanych Tokijczyków, bombardowanych sprzecznymi doniesieniami. Przedstawiając wydarzenia z różnych perspektyw, film uzmysławia siłę energii atomowej i kwestionuje jej wpływ na przyszłość – „gdzie jest prawda?”STRESZCZENIE
11 marca 2011 roku wschodnia Japonia zostaje zniszczona w wyniku wielkiego trzęsienia ziemi. Tego dnia cały kraj musi stawić czoło skutkom katastrofy w elektrowni jądrowej w Fukushimie. Dochodzi do awarii systemów chłodzenia, a temperatura w reaktorach wciąż rośnie. Japonia staje w obliczu kryzysu porównywalnego z katastrofą nuklearną w Czarnobylu.
Elektrownia zamienia się w wielkiego, groźnego potwora. Naukowcy, zaskoczeni i zszokowani rozwojem wydarzeń, przyjmują błędne założenia i podejmują złe decyzje. Premier zostaje wrzucony w chaos informacyjny.
Tymczasem mieszkańcy są zmuszeni do porzucenia domów. Bomba zegarowa tyka, ale nikt nie potrafi znaleźć rozwiązania kryzysowej sytuacji. Katastrofa rozpoczyna się wybuchem w budynku reaktora 1, po którym następują kolejne, w reaktorze 2 i 3. Obliczanie bilansu zniszczeń trwa do dzisiaj.
 
https://www.youtube.com/watch?v=ewMezmcazsM&feature=youtu.be
http://taiyounofuta.com/

 

 

ENGLISH VERSION:

E_press02a

E_press02b

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.