Nowa strona www Fundacji Sedlaka

Szanowni Państwo, wraz z koniecznością przeniesienia życia do sfery on-line, Fundacja Sedlaka przygotowuje dla Państwa nową stronę www. Opracowujemy materiały, które jeszcze nie ujrzały...

Fundacja im. Księdza Profesora Włodzimierza Sedlaka

Tydzień Akcji 2016 dla Świata bez Czarnobyla i Fukushimy

tydzień akcji

30 lat temu – 26 kwietnia 1986 roku w Czarnobylu nastąpił wybuch elektrowni jądrowej.

W wyniku katastrofy skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar 125 000 – 146 000 km 2 na terenie Białorusi, Ukrainy i Rosji, a chmura radioaktywna rozprzestrzeniła się po Europie. Przesiedlono ponad 350 000 osób. [1] Zginęło  w wyniku fali uderzeniowej, na chorobę popromienną oraz w wyniku powikłań kilkaset tysięcy osób, choć liczby te w zależności od źródeł różnią się. Niszczące skutki katastrofy będą odczuwalne jeszcze przez kilkadziesiąt – kilkaset lat (długi okres połowicznego rozpadu pierwiastków promieniotwórczych).

Naoczni świadkowie i likwidatorzy skutków tragedii przyjeżdżają co rok do Polski w ramach Tygodnia Akcji. Dzięki nim z bezpośredniego przekazu można dowiedzieć się jaki rzeczywisty wpływ ta tragedia miała na nas wszystkich.

Podczas Tygodnia Akcji w kwietniu 2016 r. będą organizowane wydarzenia:

  • Magiel Obywatelski o energii atomowej w Teatrze Polskim we Wrocławiu – 18.04.2016 r. (Radosław Gawlik, Aleksandra Pitra, Nina Janchenko, Wojciech Zacharczuk; prowadzi Edwin Bendyk)

PODSUMOWANIE WYDARZENIA: http://www.bioelektronika.org.pl/magiel-obywatelski-o-energii-atomowej/

czarnobyl-01

  •  koncert ‚Dla Przyszłości w 30 rocznicę’ DomÓwka w Słupsku – 24.04.2016 r. (Nawrocki Folk Computer Band, Mikołaj Trzaska, Olo Walicki)

PODSUMOWANIE WYDARZENIA: http://www.bioelektronika.org.pl/iii-koncert-dla-przyszlosci-w-30-rocznice-czarnobyla/

  • premiera filmu ‚A nuclear story: Fukushima’ /konferencja/wystawa zdjęć w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku - 26.04.2016 r. (Jan Haverkamp, Dariusz Szwed, Beata Maciejewska, Marek Krukowski, Volodymir Strizhak)

PODSUMOWANIE WYDARZENIA: http://www.bioelektronika.org.pl/premiera-a-nuclear-story-fukushima-debata-dla-przyszlosci-w-30-rocznice-wystawa-zdjec/

nulcear story fb5

 

  • spotkanie w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej mieszkańców i aktywistów ekologicznych z likwidatorem z Czarnobyla – Volodymirem Strizhakiem i interpretacja muzyczna

PODSUMOWANIE WYDARZENIA: http://www.bioelektronika.org.pl/spotkanie-z-likwidatorem-z-czarnobyla-interpretacja-muzyczna/

  • spotkania z likwidatorami i naocznymi świadkami tragedii – w 5 województwach [2] w Polsce  [3]

Celem akcji jest uczczenie pamięci ofiar i bohaterów, którzy zginęli, by łagodzić skutki awarii.

Celem jest też zwrócenie uwagi na pozytywne możliwości płynące ze stosowania Odnawialnych Źródeł Energii.

Działania wspiera:  IBB  -  Internationalen Bildungs- und Begegnungswerk in Dortmund

[1] Chernobyl disaster: geographical location and extent of radioactive contamination. Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC), 2000–2007

[2] Organizatorem przyjazdów jest Fundacja Sedlaka oraz Fundacja eko-rozwoju FER

[3] Fundacja zastrzega sobie prawo do zmiany harmonogramu, na który mogą mieć wpływ niezależne okoliczności lub decyzje osób, na które Fundacja również nie ma wpływu.

**********************************************************************************

Były premier Japonii Naoto Kan wraz z delegacją ekspertów od Odnawialnych Źródeł Energii odwiedzili Polskę w dniach 21-23 marca 2014r.

Naoto Kan stał na czele japońskiego rządu w czasie awarii elektrowni w Fukushimie. Ze zwolennika energetyki jądrowej stał się jej stanowczym przeciwnikiem. Obecnie jeździ po świecie, biorąc udział w akcjach antyatomowych. Jego przyjazd do Polski ma nie tylko wymiar symboliczny, ale może mieć duże znaczenie dla polskiego programu jądrowego i postrzegania energetyki jądrowej w Polsce. (Muses.tv)

Prezes Fundacji Dagmara Olejarz z Premierem Japonii Naoto Kanem

Premier Naoto Kan i Prezes Fundacji Dagmara Olejarz

Przywitanie Premiera i Prezesa

Fundacja Sedlaka współorganizowała i współfinansowała pobyt premiera z delegacją na Kaszubach. Po przylocie do Gdańska, przyjęciu przez władze miasta w Ratuszu i konferencji nt. energetyki odnawialnej w Filharmonii w Wejherowie, premier z delegacją przyjechali do Kartoszyna, gdzie odbyła się konferencja prasowa na tle ruin elektrowni atomowej. Na konferencję z premierem przyjechał cały autobus aktywistów z Gąsek (tereny zagrożone powstaniem na nich elektrowni atomowej). Jednym z przemawiających na konferencji był Tomasz Borewicz – działacz historycznego ruchu antyatomowego w Polsce – antropolog i historyk od lat związany z naszą Fundacją. Następnie Japończycy odwiedzili studio Muses w Lubkowie oraz uczestniczyli w ceremonii ku czci Ofiar Fukushimy w kościele w Żarnowcu. Ceremonię poprowadził ks. Jerzy Likierski, a na jej rozpoczęcie hymn Japonii zaśpiewała artystka pani Justyna Jan-Krukowska. Dzień zakończył się uroczystą kolacją w Zamku w Krokowej.

Przyjazdowi premiera Naoto Kana na Kaszuby towarzyszyła wizyta: Wójta Gminy Sienno Stanisława Pory, Prezesa Fundacji Wolność i Pokój Jaremy Dubiela, Bogusława Domaszewskiego, którzy na zaproszenie Fundacji Sedlaka gościli w Ośrodku KOTWICA w Odargowie.

Przyjazd premiera Japonii Naoto Kana do Polski został zorganizowany dzięki zaangażowaniu i pracy Barbary Henmi, Ewy Dryjańskiej, Fundacji Muses – Andrzej Sławiński – we współpracy z Fundacją Sedlaka.

Wypowiedzi Naoto Kana:

„Po najsilniejszym trzęsieniu ziemi w historii Japonii, kraj przeżywa najpoważniejszy kryzys od zakończenia II wojny światowej.”

„Potrzeba trzech, pięciu, dziesięciu lat na odzyskanie kontroli nad sytuacją,a nawet kilkudziesięciu na likwidację następstw katastrofy.”

„Japonia zarzuca plan zwiększenia z 30 do 50 proc. udziału energetyki jądrowej w produkcji energii. To odnawialne źródła energii staną się filarem polityki energetycznej.”

SKŁAD JAPOŃSKIEJ DELEGACJI:

1.Pan Naoto Kan – były premier Japonii (był premierem w trakcie katastrofy w Fukushimie)

2.Pan Tamiyoshi Tachibana – Prezes Stowarzyszenia Badań nad Energetyką Odnawialną

3.Pan Takuo Ono – Główny Sekretarz Stowarzyszenia Badań nad Energetyką Odnawialną

4.Pan Masaya Koriyama – Główny Badacz Stowarzyszenia Badań nad Energetyką Odnawialną

5.Pan Yusuke Oyama – Sekretarz Biura Pana Naoto Kana

6.Pan Pio d’Emilia – osobisty doradca Pana Naoto Kana

Naoto Kan – ur. w 1946 r., premier Japonii od czerwca 2010 roku do września 2011 roku. Wcześniej był także ministrem zdrowia i ministrem finansów. Z wykształcenia fizyk. Zaangażowany w polityk ęjuż od lat siedemdziesiątych, koncentrował się na kwestiach związanych z ochroną środowiska. Jeden z założycieli japońskiej Partii Demokratycznej. Był szefem rządu także w czasie katastrofy jądrowej w Fukushimie. W młodości przeciwnik energii atomowej, z biegiem czasu uznał ją za dobry wybór dla Japonii.Jednak po 11 marca 2011 roku chciał zerwać z trwającymi od dziesięcioleci planami zwiększania zależności japońskiej gospodarki od energetyki jądrowej i stał się zwolennikiem dużego udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.